«Діяльність психолога в сфері охорони здоров’я»Скачать 27.87 Kb.
страница1/3
Дата14.03.2019
Размер27.87 Kb.
  1   2   3

Доповідь

на тему:

«Діяльність психолога в сфері охорони здоров’я»

Підготував

студент групи ПС-41

Крисяк Михайло

Медична психологія-один з напрямків такої великої науки як психологія. Важко сказати, чого більше в медичній психології — медицини або психології. Але одне можна помітити абсолютно точно: тут зв'язки психології та медицини настільки тісні, що для психологів, які працюють у цій сфері, медичні знання абсолютно необхідні.

А також психолог повинен знати основи законодавства України про охорону здоров’я, медичну психологію, психологію особистості, загальну і диференціальну психологію, психотерапію, психогігіену, психодіагностику, психопрофілактику; крім того, володіти методами активного навчання, методами діагностики і корекції нормального і аномального розвитку, повинен бути добре орієнтований в основах дефектології, психопатології, сексології, етики.

Із всього вищесказаного робимо висновок, що медичний психолог — фахівець з вищою психологічною освітою, та який отримав додаткову підготовку на факультеті післядипломної освіти медичної психології, і володіє методами, передбаченими програмою підготовки у відповідності з вимогами кваліфікаційної характеристики та отримав сертифікат з медичної психології.

Основна мета роботи медичного психолога: підтримка і відновлення психічного і соматичного здоров'я.

Даний фахівець проводить роботу з виявлення умов, що перешкоджають гармонійному розвитку особистості пацієнта або ускладнюють його. Проводить психодіагностичні дослідження та спостереження за пацієнтами, приділяючи особливу увагу особам, які мають фактори ризику психічних розладів, в основі яких лежать патопсихологічні механізми і патогенні поведінкові стереотипи. Спільно з лікарем розробляє розвиваючі та психокорекційні програми з урахуванням індивідуальних, статевих і вікових факторів, виконує роботу з професійної орієнтації пацієнтів з урахуванням їх цінностей, установок, здібностей, ситуаційних можливостей і актуальних планів. Проводить роботу з навчання медичного персоналу в галузі медичної психології.

Важлива роль медичного психолога в лікувальному процесі полягає в тому, що він сприяє кращому розумінню психологічних причин та проявів хвороби людини. Багато психічні хвороби мають психологічні причини: конфлікти, психічні травми, навіювання, самонавіювання, закріпилися патогенні реакції і стани. Основними методами медико-психологічного вивчення хворого залишаються клінічна бесіда і експериментально-психологічне дослідження хворих. Таким чином, психолог виявляється дуже корисний при складанні історії хвороби хворого.

Важливо знати, що одна з обов'язків — підвищення кваліфікації з медичної психології на циклах удосконалення не рідше одного разу в 5 років. Крім того, психолог несе адміністративну та юридичну відповідальність за наслідки своїх висновків, дій та висловлювань щодо пацієнтів у їхніх родичів відповідно до чинного законодавства.

Медичні психологи можуть працювати в лікарнях, Центрах здоров'я, в санаторно-курортних закладах, можуть відвідувати людей на дому. Медичні психологи працюють зазвичай в команді, наприклад, з соціальними працівниками, лікарями та іншими фахівцями по здоров'ю. Більшість працює в системі охорони здоров'я, деякі можуть вести приватну практику.

Пріоритетними сферами роботи медичних психологів були визнані:

1) область охорони материнства і дитинства;

2) область екстремальної медицини (допомога людям, що потрапили в стихійні лиха, різні катастрофи);

3) служби, пов'язані з наданням медичної допомоги в соматичних відділеннях лікарень;

4) робота медичних психологів в онкологічних, психоневрологічних диспансерах.

Найбільш важливими якостями, якими повинен володіти психолог, що працює в даній сфері, є стресостійкість, емпатія, адекватність, поведінкова гнучкість, комунікабельність, прагнення до самовдосконалення і гарна мова.

Незважаючи на актуальність професійної психологічної роботи в медичній сфері, проблеми конструктивної взаємодії психології і медицини в процесі повсякденної лікарської практики все ще до кінця не вирішені і викликають спори, і внаслідок цього формування професії медичного психолога та психологічної служби в системі охорони здоров'я відбувається повільно.

Існує багато методів психотерапії. Традиційні психотерапев­тичні методи ділять на раціональну і сугестивну терапію.

Раціональна психотерапія заснована на раціональному, тоб­то усвідомленому розуміння пацієнтом причин і характеру проті­кання своєї хвороби. Цей метод був заснований П. Дюбуа у 1913 р. Він проводиться у формі бесіди з пацієнтом і побудова­ний на логічній аргументації у запевнюючих впливах. Хворому у доступній формі повідомляється про причини захворювання і з допомогою запевнень змінюється його неправильне ставлення до свого хворобливого стану на більш оптимістичне. У процесі пси­хотерапевтичної бесіди пацієнту задаються прямі або непрямі за­питання, обговорюються зв’язки його станів з різними життєви­ми ситуаціями, особливостями стосунків з іншими людьми. Такі бесіди проводяться індивідуально і з групою пацієнтів. Проблеми обговорюються і виносяться варіанти рішень. Головна мета психо­терапії: логічно обґрунтувати проблему, роз’яснити, заспокоїти.

Бесіди мають свої різновиди з включенням пацієнтів у певні дії. Тоді психотерапія може називатись: психодрама, ігрова тера­пія, арттерапія, музикотерапія та ін.Поделитесь с Вашими друзьями:
  1   2   3


База данных защищена авторским правом ©dogmon.org 2019
обратиться к администрации

    Главная страница